Za úplatky odsúdili prešovského primára

Za úplatky odsúdili prešovského primára

Primár oddelenia klinickej hematológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Prešove Stanislav Palášthy bol včera (26.3.) v Banskej Bystrici odsúdený na dva roky väzenia s 18 mesačnou podmienkou za to, že prijímal úplatky.  Zároveň musí zaplatiť 800 eur a súd mu tiež zakázal vykonávať lekársku prax na jeden rok.

Primár obvinený z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku sa na treste dohodol s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a samosudca ŠTS dohodu o vine a treste schválil. Poznamenal však, že by bol aj za prísnejší trest, pokiaľ ide o ročný zákaz vykonávania činnosti.

Palášthy bral úplatky od onkologických pacientov a ich príbuzných a za to im mal zabezpečovať nadštandardnú zdravotnú starostlivosť, nové inovatívne spôsoby liečby. Bol obvinený z piatich skutkov. Išlo o úplatky v peňažnej i nepeňažnej forme ako 50 eur, 20 eur, domáce vajcia, fľaša fínskej vodky, domácej slivovice alebo orechy.

Lekára v prvej polovici júla 2017 priamo z pracoviska odviedli protikorupční policajti Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). ŠTS v Banskej Bystrici následne rozhodol o jeho vzatí do väzby pre obavu z pokračovania v trestnej činnosti.
Rozsudok je právoplatný, keďže súčasťou dohody je uznanie viny zo strany obvineného, ako aj vzdanie sa práva na súdny proces a možnosti odvolať sa.

„Pán doktor uznal svoju vinu, konanie oľutoval. Podľa nášho názoru mu bol uložený spravodlivý trest. Je však na zamyslenie, aj vzhľadom na celospoločenskú situáciu, či túto spoločnosť trápi korupcia vo forme 30 domácich slepačích vajec, dvoch kíl orechov či sedmičky domácej slivovice,“ reagoval po vynesení rozsudku primárov obhajca Matúš Motyka.

Zdroj: TASR