Pietna spomienka spojí mestá na celom Slovensku

Pietna spomienka spojí mestá na celom Slovensku

Na námestiach približne 50 slovenských miest sa dnes podvečer zídu ľudia, aby venovali tichú spomienku zavraždenej dvojici Janovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej a zároveň vyjadrili svoju nespokojnosť so stavom, v akom sa naša krajina nachádza.

 

Pochody na celom Slovensku majú totožný názov: „Nechceme späť 90-te“. Pochod v Prešove však plánujú organizátori predovšetkým ako tichú pietnu spomienku. „Je pravda, že ten názov sme prebrali, aby to malo nejakú spoločnú črtu aj s inými mestami, ale my by sme to veľmi radi riešili ako nepolitickú vec. Skôr ako takú občiansku aktivitu. V tomto momente si myslím, že je dôležité zatiaľ do toho nemiešať politiku. Chceme naozaj vyjadriť pozostalým úprimnú sústrasť a ukázať im, že v tom nie sú sami. Uvidíme, čo bude neskôr. Možno príde priestor aj na to, aby sa robila nejaká tvrdšia protestná akcia,“ vysvetlil spoluorganizátor prešovského pochodu René Pavlík.

Aj v Prešove sa k prítomným prihovoria novinári a osobnosti kultúrneho života. Pietna spomienka bude rovnako ako v ostatných mestách prebiehať od 17:00 zhruba do 19:00. Účastníci sa budú schádzať v centre Prešova pred radnicou a sochou Jána Pavla II. pri Konkatedrále sv. Mikuláša. Organizátori rátajú s približne piatimi stovkami ľudí. Pochodu sa možno zúčastní aj pani Zlatica Kušnírová, mama zavraždenej mladej ženy, ktorú pochovajú dnes o 15:00 hodine v rodných Gregorovciach. S financiami na pohreb pomôže aj verejná zbierka, ktorú vyhlásil starosta obce.

Autor: CimKa