Babadlo: Príbehy pre deti vymenili za satiru a politickú cenzúru.

Babadlo: Príbehy pre deti vymenili za satiru a politickú cenzúru.

Prešovské bábkové divadlo pre deti a dospelých, Babadlo, uvedie na záver pracovného týždňa obnovenú premiéru inscenácie Zelené Jelene.

 

Inscenácia, ktorá bude mať svoju premiéru na doskách Babadla v piatok (16.2.). Jej názov je totožný s knihou Ľubomíra Feldeka z roku 1963, ktorá bola kvôli cenzúre vydaná až o päť rokov neskôr. „Majster slova“, ako ho mnohí literárni kritici nazývajú, v knihe ukrýva jasnú satiru na politickú cenzúru.

Téma je aktuálna ako v minulom tisícročí, tak aj dnes, a to napriek tomu, že žijeme v demokracii. „Keďže sme sa v tejto sezóne rozhodli ponúkať v našom divadle predstavenia aj pre mládež a dospelých, aby sme tak predstavili dospelému divákovi tvorbu iných – alternatívnych – divadiel a umeleckých zoskupení, rozhodli sme sa „oprášiť“ aj našu úspešnú inscenáciu Zelené Jelene venovanú staršiemu divákovi. Zároveň je to aj akási psychohygiena pre umelecký súbor, pretože základom našej tvorby sú inscenácie pre najmenšieho diváka a žiadal sa nám už titul s inými inscenačnými postupmi, aké sa uplatňujú pri tvorbe pre deti,“ odôvodňuje staronový prírastok v repertoári riaditeľka Babadla, Júlia Labudová.

 

Príbeh je predovšetkým o radosti zo spoločnej tvorby a o veľkom priateľstve. Jedinečnosť dodávajú projekcie – 850 obrázkov má v divákovi vyvolať pocit, že sú maľované priamo pred jeho očami. Na svoje si taktiež prídu i milovníci hudby osemdesiatych rokov – múzy umelcov, Klára a Markéta, zaspievajú punkové a hipisácke piesne.

 

Inscenácia mala prvú premiéru v máji v roku 2009. Druhá, obnovená premiéra s novým hereckým obsadením, sa konala v roku 2013 a po päťročnej prestávke uvádza Babadlo obnovenú premiéru opäť v novom hereckom šate, a to v piatok, 16.2.2018 o 19:00 na Solivarskej 80 v Prešove v rámci svojej 23. sezóny.

 

Zdroj/foto: Babadlo